HTML

Vén Muskétás

Friss topikok

Történelmi fordulópont volt-e Szigetvár ostroma? - XXVI.

2015.02.04. 00:02 Vén muskétás

HUSZONHATODIK RÉSZ

 

A következő években Zrínyi folyamatosan vigyáz, emellett tökéletesíti hírszolgálatát. Külön gondja van Szigetvárra, amely rendkívül kellemetlen a török számára. A török állandóan tervezi a vár megtámadását, tökéletesen tisztában van Szigetvár jelentőségével. Zrínyit is respektálja. Előfordul, hogy azért mond le Szigetvár megtámadásáról, mert értesül róla, hogy Zrínyi tud a tervéről.

 

Szigetvár volt tehát a magyar védelemnek a török legfontosabb utánpótlási útvonalait leginkább veszélyeztető éke, amely természetes bázisul kínálkozott egy leendő nagyszabású ellentámadás számára.

 

Szigetvár jelentősége óriási volt. A segítségével azonnal oda lehetett volna terelni a hadműveleteket, ahol a leghatékonyabb csapást lehetett volna mérni az ellenségre. Sikertelenség esetén biztosíthatta volna a visszavonulást, megállíthatta volna az esetleges üldözést.

 

Amíg azonban komoly ellentámadásra nincs lehetőség, Szigetvár messzemenően alkalmas volt arra, hogy állandóan zavarja a török létfontosságú útvonalait, és megakadályozzon minden nyugati irányba indított oszmán támadást. Ha kellőképpen meg van erősítve, a török aligha hagyhatja a hátában. Egymaga felért egy teljes erődrendszerrel.

 

Nem véletlenül szorgalmazta a megerősítését Zrínyi.

 

És nem véletlenül akarta mindenáron bevenni a török.

 

Zrínyi ágyúkat, fegyvert vitet, katonákat fogad, építőmestert küld a várba. Utóbbi két igen fontos új bástyát emel. Ekkoriban lesz Szigetvár parancsnoka Kerecsényi László.

 

Súlyos problémát okoz azonban, hogy a haditanács rosszul, vagy egyáltalán nem fizeti Szigetvár katonáit. Az őrség gyakran éhezik. Ferdinánd király még a vár uradalmához tartozó falvak egy részét is meggondolatlanul magánszemélyeknek adja. A védők számát szaporítani, a fegyverzetet erősíteni kellene. Nyilvánvaló, hogy Szigetvár a legdühödtebb török támadásokra számíthat. Vajon ezt Bécsben nem látják?

 

Még a fegyverzet sem kielégítő. A Bécsből kirendelt erődítési felügyelő 1553-ban azt jelenti, hogy a vár fegyverzetéhez még a következők kellenek:

 

  •       16-20 falkonéta, (más néven falkonett, kisebb, mozgatható löveg)
  •       4 nagy sáncromboló ágyú,
  •       1000 szakállas puska,
  •       500 puska
  •       1000 hosszú, német lándzsa

 

A vár fegyverzete ekkor még nem tette volna lehetővé, hogy komolyabb ostromot álljon ki.

 

Ekkoriban egyre nagyobb jelentőséget kapott a magyar gyalogságban a hajdúk csapatneme. Még nem ők voltak az egyetlen magyar gyalogsági csapatnem, mellettük ott voltak a darabontok, a muskétások és egyéb katonatípusok is, de a hajdúk fontossága nőttön nőtt. Szigetváron is rájuk bízták az erődítmény legérzékenyebb, legnehezebben védhető, és általában az első komolyabb török támadás célpontjának számító elemeinek, a kapuknak a védelmét.

 

A hajdúk zöme ekkor még a délszlávok közül került ki, nehezen kezelhető, de a törököt fanatikusan gyűlölő katonák voltak.

 

Szigetváron több hajdú alegység is szolgált. Közvetlenül a várkapitánynak voltak alárendelve.

 

Szigetvár állandó harcot folytat a környező török helyőrségek csapataival. Egymást érik a kisebb-nagyobb ütközetek, ez a magyarországi front legkeményebb szakasza.

 

A török 1544-ben már megostromolja Szigetvárt. A pécsi Bayram bég főleg pécsi és eszéki török egységekkel, tizennégy ostromágyúval támadta meg a várat. Nem tudjuk, hogyan folyt le az ostrom, és azt sem, hogy meddig tartott. A harcok során életét vesztette a vár egy magas rangú tisztje.

 

Szigetvár sikerrel állta ki a török támadást, de augusztus végén Kerecsényi sürgős segítséget kért Kanizsáról, mert a szigetvári készletek teljesen kifogytak.

 

Hogy a szigetváriak az ostrom után komoly megtorló portyákat indíthattak, abból derül ki, hogy maga a budai pasa írt az ő úgynevezett békeszegő magatartásuk miatt Bécsbe az év második felében több panaszlevelet.

 

A török állandóan panaszkodott Bécsben a magyar végváriakra, pedig ő béke idején gyakran szabályosan ostrom alá is vette némelyik várat. Így tett ebben az évben Szigetvárral, a rákövetkezendő esztendőkben Pápával és Várpalotával és Tihannyal.

 

Októberben azonban Szigetvár állapota már katasztrofális. A katonák közt járvány tombol, sokan meghalnak. A falak és palánkok állapota kritikán aluli. A járvány és a fizetetlenség miatt a maradék katonák szökdösnek, a várkapitány már a saját emberei ellen is őrizteti a kapukat.

 

Az adatokból úgy tűnik, talán a szigetváriak kezdték a török uralom alá került magyar falvak adóztatását.

 

1555 elején Zrínyi mindenkit figyelmeztetett: a török újabb támadásra készül.

 

Folytatása következik.

 

Szólj hozzá!

Címkék: Tanulmány Abszurdisztán Fullánk Esszé Hazám Az ám Alternatív történelem

A bejegyzés trackback címe:

https://lnpeters13.blog.hu/api/trackback/id/tr727139193

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása